Kebap Hakkında

Kebap Hakkında

Nasıl Yapılır ?

Konya’nın yöresel yemeği Fırın Kebabı’nın yapımı da en az tarihi kadar önemlidir. Doğru lezzeti yakalamak ve insanları rahatsız etmemesini sağlamak, kebap ustasının en önemli emellerinden biri olmalıdır. Yöresel değerimizin yapılışı, normal bir yemek yapım sürecinin ötesinde vukuu bulur: Fırın kebabı, 6 ay ile 10 aylık kuzuların, etlerinin ön kol ve gerdan kısmı kullanılarak yapılır. Fakat bu etler, 1 gün öncesinden söküm ve temizlik işlemleri yapıldıktan sonra dinlenmeye bırakılmalıdır. Dinlenme bittikten sonra, sabah ezanlar okunurken hazırlıklar başlar. Taş fırın yakılır, ateşi yakmadan önce yakacak olarak seçilen odunların meşe olmasına dikkat etmek önemlidir. Çünkü meşe odunu az is çıkarır ve dayanıklı köz yani sürekli köz olur. İsinin çıkması için yarım saat boyunca taş fırın kendi kendine yanar. Bundan sonra ise yöresel miraslarımızdan bir diğeri olan bakır leğenimizin içine yerleştirdiğimiz etleri fırınımıza süreriz. Hazırlık süresi de pişim süresi de her zor ve güzel şeyde olduğu gibi uzun ve meşakkatlidir. Taş fırında 5-6 saate yakın pişmesi gereken fırın kebabımızın ağzı kati surette kapanmaz. Bunun sebebi de işte gerçek fırın kebabının püf noktalarındandır. Pişim sıırasında bakır leğenimizin ağzı kapanırsa yemeğimiz kebap değil haşlama olur. Pişim süresince, takribi 150 ilâ 200 sefer etler alt üst edilir. Sadece kaya tuzu ve kendi etinin yağında pişen fırın kebabına katiyen su eklenmez ve 3 kg. kemikli etten 1 kg. pişmiş fırın kebabı kalır.

Nasıl Yenir ?

Kebap, yöresel tatlarımız arasında en beğenilenlerden biridir. Konya’mızın değeri Hz. Mevlana’nın dahi adını ikrar ettiği fırın kebabının, elbette ki diğer yemeklerde de olduğu gibi bir yeme yöntemi vardır. Fırın Kebabı elle, gerçek tadı hissederek ve yanında sadece kuru soğan ile tüketilir. Yağlı bir yemek olan kebabın kuru soğan ile yenmesindeki en önemli sebep ise sağlık konusuna dayanır. Soğan, yağlı ve ağır bir yemek olan kebabın yağını vücuttan alır ve yendikten sonra vücudun ağırlaşmasını önler, dolayısıyla fırın kebabının yanında en uygun yiyecektir. Aynı zamanda fırın kebabı sade bir yiyecek olduğundan kebabın, baharat ve türevi şeylerle yenmemesi tavsiye edilir ve yanında meze ve diğer aperatif yiyeceklerle tüketilmez. Biz de Ehil Kebap ailesi olarak, Fırın Kebabını en sağlıklı ve en lezzetli yenme biçimine göre yani baharatsız ve yanında kuru soğan ile ikam ediyoruz. Gerçek fırın kebapçısısının masasında baharat ve türleri bulunmaz. Kullandığımız yöntemler ve geçmişten yadigar aile deneyimlerimizle Fırın Kebabının aslını koruyarak siz muteber misafirlerimize sunuyoruz. 

Fırın Kebabının Tarihçesi

Hz. Mevlana’nın büyük eseri Mesnevi’de kelle kebap ve fırın kebap şeklinde yer alan bu yöresel tat, Konya dışında tandır kebabı olarak bilinse de Konya içinde furun kebap veya fırın kebabı olarak kullanılmaktadır. Fırın kebabının tarihi tahmini olarak 800 yıl öncesine dayanır. Yani bizler için bu yemek aslında bir miras olarak değerlendirilir. Fırın kebabı sadece Konya’da yenir ve bu özgün tat, Konya’nın taklit edilemeyen tek yemeğidir. Maalesef her şeyin dejenere olduğu günümüzde yemeklerimizin de bundan etkilendiğini görüyoruz: Son dönemlerde Konya’mızda gerçek anlamda fırın kebabı yapan mekanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azalmıştır. Ehil kebap olarak biz, dedemizden miras aldığımız fırın kebabının yapımını aslına uygun şekilde gerçekleştirmeye gayret gösteriyoruz. Fırın kebabının bir süreci ve özgünlüğü vardır o yüzden turistlik mekanlarda yediğiniz fırın kebabını lütfen Konya’ya mâl etmeyiniz.